Polecamy Waszej uwadze kolejne godne uwagi spektakle i wydarzenia muzyczne, które w najbliższy weekend zostaną zaprezentowane w białostockich placówkach kulturalnych.
Kolejna odsłona spektaklu, jedna premiera, powracające na deski Białostockiego Teatru Lalek przedstawienie niezależnej grupy teatralnej i przedstawiona z rozmachem opera – to nasze propozycje na najbliższe dni.
Teatr Wierszalin: “Bóg Niżyński” (reżyseria: Piotr Tomaszuk)
Odważny spektakl podejmujący trudne kwestie grzechu i świętości, wiary i zwątpienia. Sztuka jest inspirowana “Dziennikami” Wacława Niżyńskiego – jednego z najwybitniejszych rosyjskich tancerzy i choreografów baletu XX w. W opuszczonej kaplicy szpitala dla obłąkanych w Kreutzlingen trwa nabożeństwo żałobne poświęcone pamięci twórcy Baletów Rosyjskich, Sergiusza Diagilewa. Dla Niżyńskiego to moment niezwykle osobisty – zmarły był nie tylko jego mentorem, ale i kochankiem…
Data: 2-3 marca 2013 r. (sobota, niedziela), godz. 18.00.
Malabar Hotel: ”Wesele” (reżyseria: Magdalena Czajkowska, Marcin Bartnikowski)
Wystawiany na scenie BTL spektakl Malabar Hotel udowadnia, że pytania o polską tożsamość, które znalazły się w utworze Stanisława Wyspiańskiego, mimo upływu lat wciąż pozostają aktualne. Co ciekawe, artyści postanowili nie opakowywać przedstawienia w nowoczesność, ale szukać dzisiejszego pulsu w relacjach międzyludzkich, w charakterach i obsesjach, dzięki czemu efekt końcowy jest niezwykle interesujący.
Data: 2-3 marca 2013 r. (sobota, niedziela), godz. 18.00.
Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki: “Czarnobyl. Last minute” (reżyseria: Agnieszka Korytkowska-Mazur)
Spektakl, który wywodzi się z czytania performatywnego adaptacji „Czarnobylskiej modlitwy. Kroniki przyszłości” Svietlany Aleksijewicz, to nie tylko opowieść o dramatach ludzi dotkniętych tragedią czarnobylską i tych, którzy brali udział w akcji ratowniczej po wybuchu reaktora, lecz również metafora rozpadającego się w tym czasie Związku Radzieckiego. Tytuł przedstawienia stanowi nie tylko nawiązanie turystycznego określenia, lecz również ma związek z ostatnimi chwilami życia ludzi mieszkającymi w tzw. Strefie Zony.
Data: 2-3 marca 2013 r. (sobota, niedziela), godz. 19.00.
Opera i Filharmonia Podlaska: “Straszny Dwór” (reżyseria: Roberto Skolmowski)
Skomponowana przez Stanisława Moniuszkę w latach 1861–1864 “Straszny dwór” jest uznawany za najlepszą polską operę XIX wieku. Prawdziwą perłę utworu stanowi aria Stefana “z kurantem” z III aktu, uznawana za porównywalną z najsłynniejszymi tenorowymi ariami włoskimi i francuskimi. Całość trwa trzy godziny, lecz mimo wszystko warto ją obejrzeć, ponieważ jest to pierwszy w podlaskiej operze utwór wystawiony z tak dużym rozmachem.
Data: 2-3 marca 2013 r. (sobota, niedziela), godz. 18.00.