Aktualności Rozwój

9-10 marca – Warsztaty w ramach projektu DZIEW/CZYNY. Zapisy ruszyły!

Większość warsztatów jest bezpłatna ( 5 z 6 przewidzianych).  W programie m.in.  zajęcia z pisania, taneczne, edukacyjne dla dzieci, joga dla mam, nauka śpiewu białego, języka genderowego i równości płci.  Zgłaszać się można online do 6 marca. Spieszcie się. 

Na warsztaty zapisy prowadzone są poprzez formularz online. Pytania dotyczące rejestracji na warsztaty możecie kierować do Oli Rojek tutaj: alerojek@gmail.com.

Program warsztatów:

1. Warsztaty krytycznego pisania / 8-9 marca, godz.10:00-18:00 / Wydział Historyczno-Socjologiczny Uniwersytetu w Białymstoku, sala 31, Plac Uniwersytecki 1.

Fundacja Kobieca eFKa i pismo feministyczne ZADRA poprowadzą warsztat krytycznego pisania na temat skutecznego reagowania na seksizm i dyskryminację w mediach i życiu publicznym. Prezentowane w czasie warsztatu formy reagowania to m. in. list do redakcji, list protestacyjny, petycja, polemika, formy organizowania dyskusji i protestów w Internecie i w „realu”. Nie zabraknie także swobodnej dyskusji, wymiany pomysłów i opinii.

Udział w warsztacie jest bezpłatny, a liczba miejsc ograniczona (15). Decyduje kolejność zgłoszeń. Uczestnictwo potwierdzamy certyfikatem.
Warsztaty odbędą się dzięki wsparciu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.

2. Warsztat taneczny / 9 marca, godz. 10:00-14:00 / Hotel Podlasie, ul. 27 Lipca 24/1.

Warsztat taneczny, pogłębiania świadomości ciała i poszukiwania ruchu autentycznego przeznaczony dla kobiet w każdym wieku. Uczestnicy będą poszukiwać własnego języka w tańcu wykorzystując możliwości ciała, techniki tańca współczesnego, techniki rozluźniania ciała w tańcu (Skinner Releasing Technique), Body Mind Centering (technika łączy w sobie zarówno poznawanie poprzez umysł, jak i poprzez bezpośrednie doświadczenie najróżniejszych systemów ciała – anatomię i aspektów rozwoju, wzorców oraz funkcjonowania ciała ludzkiego) i kontakt improwizacji. Warsztat skierowany jest do kobiet poszukujących i chcących rozwijać swój potencjał twórczy lub ekspresję siebie w ruchu. Zarówno tych mających doświadczenie z ruchem, jak i tych, które swoją przygodę z tańcem i pogłębianiem świadomości ciała chcą dopiero rozpocząć.
Warsztaty poprowadzi Ewa Hubar.

3. Choroszcz czyni! Warsztaty edukacyjne dla dzieci + joga dla mam / 9 marca, godz.13:00-16:00 / Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Choroszczy.

NA WARSZTATY W CHOROSZCZY NIE PROWADZONE SĄ ZAPISY INTERNETOWE, ZGŁOSZENIA PRZYJMUJEMOWANE SĄ TELEFONICZNIE : 85 7 191 431 i MAILOWO: kultura@choroszcz.pl

Tematyka warsztatów koncentruje się wokół zagadnień łączących w sobie elementy biologii i fizyki, które w przyjemny i przystępny sposób, poprzez wykorzystanie sprzętów domowego użytku,będą tłumaczyć różne zjawiska przyrodnicze. Organizatorzy chcą pokazać dzieciom oraz ich rodzicom, że aby wykonać ciekawe  doświadczenie, wcale nie potrzeba skomplikowanego sprzętu laboratoryjnego. Druga część spotkania to warsztaty artystyczne.
W tym samym czasie mamy będą mogły zrelaksować się podczas zajęć jogi.

Co zabrać ze sobą? Na zajęcia jogi: koc i luźny strój.
Na warsztaty: kilka gatunków owoców (kiwi obowiązkowo, banan, jabłko, pomarańcza, cytryna itp.)
Dla kogo warsztaty? Zespoły rodzinne (mama + tata/opiekun/opiekunka + dziecko w wieku 6-8 lat).

Prowadzące warsztaty: biolożki, fizyczki z wykształceniem pedagogicznym.
Prowadząca jogę: Ewa Rydzewska – instruktorka jogi.

4. Warsztat śpiewu białego / 9 marca godz. 16:00-18:30 i 10 marca 9:00-11:30 / Teatr Tańca Nowy Świat, ul. Nowy Świat 2 (nad Rejsem).

To warsztaty dla wszystkich, którzy chcą zdrowo pokrzyczeć i głośno pośpiewać. Uczestnicy wejdą w dwudniową pracę z głosem i ciałem poznając jakość organicznego, naturalnego dźwięku. Wprowadzą się w rytuał specjalnych ćwiczeń, improwizacji i eksperymentów głosowo-ruchowych, które odpowiednio stymulując ciało i przeponę, dadzą nam przestrzeń do swobodnych poszukiwań w materii dźwięku, będą rozwijały  świadomość głosu i pozwolą poznać jego rozmaite odmiany i właściwości. Podczas warsztatów zgłębia technikę śpiewokrzyku (zwanego także śpiewem białym lub tradycyjnym) czyli archaicznego sposobu śpiewania jaki praktykowały nasze praprababki.

Prowadząca: Paulina Miu Zielińska. Specjalizuje się w alternatywnej edukacji wokalnej. Kształciła głos i słuch w różnych zespołach muzycznych i teatralnych a także indywidualnie, eksperymentując z materią organicznego dźwięku. Obecnie jest aktorką i kompozytorką w teatrze Węgajty, studiuje muzykoterapię w Akademii Muzycznej w Łodzi, jest koordynatorką projektu “Wyprawa Terenowa Ścieżkami Tradycji Pogranicza”. (http://wyprawa.niepodrodze.org/) Komponuje muzykę do spektakli, działań performatywnych i różnorodnych form wizualno-dźwiękowych a także, pod pseudonimem ‘Mjol’ (http://soundcloud.com/mjol) uprawia elektronikę eksperymentalną bazując na własnych, autorskich samplach. Od 5 lat prowadzi warsztaty ruchowo-głosowe i śpiewu białego m.in. w teatrze Węgajty, w Ośrodku Rozwoju Osobistego Kobiet „Babiląd” w Poznaniu, w ramach festiwalu “Progressteron”, w Młodzieżowym Domu Kultury w Suwałkach, w Akademii Teatralnej w Białymstoku, w ramach projektu „Visitors” w Niemczech a także pracuje indywidualnie z osobami zainteresowanymi rozwojem głosu i poszukiwaniem nowych form ekspresji wokalnej.

5. Dodaj do słownika – warsztaty języka genderowego / 10 marca, godz.10:00-14:00 / Wydział Historyczno-Socjologiczny Uniwersytetu w Białymstoku, sala 31, Plac Uniwersytecki 1.

Celem zajęć jest uświadomienie osobom uczestniczącym związku pomiędzy procesami zachodzącymi w społeczeństwie i języku, zwłaszcza w kontekście ewolucji ról społecznych kobiet i mężczyzn, a także rozbudzenie świadomości i kreatywności językowej przydatnych w tworzeniu języka wrażliwego genderowo.

Prowadzący: Grzegorz Stefaniak.

Chłopaki wspierają Dziew/czyny! – warsztat na temat równości płci dla mężczyzn / 10 marca, godz. 14:00-18:00 / Hotel Podlasie, ul. 27 lipca 24/1.

Celem warsztatów jest budowanie pozytywnej tożsamości mężczyzn, opartej na nowych modelach męskości, afirmujących równość płci, dialog i poszanowanie różnorodności. Ważną częścią zajęć będzie próba odnalezienia sposobu złagodzenia potencjalnego dysonansu między tym kim czują się mężczyźni, a tym, czego oczekuje od nich społeczeństwo. Na koniec zastanowimy się czy feminizm to zagrożenie czy szansa dla mężczyzn oraz nad tym czy mężczyzna może być feministą? W trakcie warsztatów zostanie zaprezentowany film edukacyjny “Maska twardziela. Przemoc, media i kryzys męskości”, w którym Jackson Katz – edukator z zakresu zapobiegania przemocy ze względu na płeć – analizuje powszechność przemocy w społeczeństwie.
Warsztaty poprowadzą: Krzysztof Wojciech Wróbel oraz Tomasz Piątek.

Obaj trenerzy ukończyli w 2010 roku 90-godzinne szkolenie “Nikt nie rodzi się z uprzedzeniami”, organizowane przez Fundację Autonomia i współorganizowane przez Stowarzyszenie Kobiet KONSOLA.

 

Za: www.projektdziewczyny.wordpress.com

Możesz również polubić…