Na topie Wydarzenia

Hackaton Kooperatywy Spożywczej

Czyli jak się dobrze bawić przez dwie doby a przy tym stworzyć oprogramowanie do koordynowania zakupów ekologicznej żywności.

W ostatni weekend grudnia z inicjatywy społeczności Współpracowni odbył się pierwszy białostocki Hackaton w formule #hack4good.Ideą Hackatonu było napisanie oprogramowania ułatwiającego zakupy Kooperatywie Spożywczej – nieformalnej spółdzielni działającej przy Współpracowni. Kooperatywa ma w założeniu wspieranie lokalnych rolników oraz zakup regionalnych, zdrowych, ekologicznych produktów.
Nasza społeczność rozrasta się i komunikacja „emailowo-facebookowa” nie zawsze się sprawdza. Chcieliśmy upowszechnić naszą działalność dostarczając narzędzie w postaci platformy onlinowej – mówi Paweł Makowiecki –inicjator projektu. Na początku przyglądaliśmy się oprogramowaniu kooperatywy warszawskiej, ale doszliśmy do wniosku, że stworzymy własne lepiej dostosowane do naszego charakteru pracy. Tym bardziej, że mamy wokół siebie mnóstwo zdolnych programistów – podkreśla.

Zasady działania i dokonywania zakupów Kooperatywy Spożywczej są bardzo proste. Pierwszy krok to otwarcie tury zakupów przez koordynatora, który uaktualnia listę dostępnych produktów, ceny oraz czas i miejsce odbioru zakupów. Definiowane są również role pomocnicze dla wszystkich tych, którzy chcą wspomóc zakupy. Kolejnym krokiem jest wygenerowanie raportów, w których każdy z kupujących otrzymuje informacje na temat listy produktów z zamówienia, które zostaną dostarczone. Pozwala to również na zaplanowanie wydatków oraz przygotowanie potrzebnej gotówki. Ostatni punkt to wspólne spotkanie członków Kooperatywy, odbieranie produktów, rozliczenie i porozmawiać we wspólnym gronie. Zespół, który się zebrał to entuzjaści programowania, uczniowie liceów (przyjechali nawet zapaleńcy z Suwałk!) i wszyscy, którzy nie marszczą czoła ze zdziwienia słysząc PHP, HTML,
CSS czy Drupal.

Jako młody człowiek szukający swojego miejsca w społeczeństwie staram się uczyć wszystkiego, co ciekawe, więc kiedy usłyszałem o możliwości wzięcia udziału w tym hackatonie postanowiłem, że się tam pojawię, nie wiedząc w sumie dokładnie co będę tam robił. Koniec końców ze swoim „świeżym spojrzeniem” uczestniczyłem w procesie planowania schematu działania kooperatywnych zakupów, oraz przy formułowaniu tłumaczenia „O co właściwie w tym chodzi” – mówi Szymon, uczeń klasy maturalnej o profilu informatycznym w ILO w Białymstoku, harcerz w 111 BDH „Wikingowie”.
Koncentracja wysiłków (nie tylko programistów czy grafików, ale również nieprogramistów, czyli członków Kooperatywy Spożywczej i wszystkich pełnych zapału w służbie nowym technologiom nie poszła na marne. Efekt hakatonu, czyli maratonu programowania można zobaczyć tutaj http://kooperatywa.wspolpracownia.pl
System stoi, wygląda i nawet dwa moduły działają. Jeszcze sporo pracy, ale MVP stoi – można dodawać produkty, dostawców, katalogi produktów oraz złożyć zamówienie. Do tego powstały procedury opisy, regulaminy i cała reszta w czym duża zasługa Szymona Masłowskiego. Nieoceniona okazała się również praca Piotra Konopielko i Marka Matysa – podsumował krótko prace Piotr Grabowski.
Mamy nadzieję, że takiej wspólnej, bezinteresownej i kreatywnej pracy będzie w naszym mieście coraz więcej!
(Ekipa Współpracowni)

Możesz również polubić…