Kino

13 marca – Środowy Seans Filmowy ze Studiem Munka

W środowy wieczór zapraszamy do supraskiego Alkierza na bezpłatny przegląd krótkometrażowych animacji młodych, polskich reżyserów.

Wszystkie prezentowane tego dnia filmy to produkcje wywodzące się ze Studia Munka, nastawionego na produkcję ambitnych filmów artystycznych i pełnometrażowych debiutów fabularnych. Studio produkuje także filmy w ramach Programów dla Młodych Twórców: „30 minut”, „Pierwszy Dokument” i „Młoda Animacja”, które pozwalają zrealizować w profesjonalnych warunkach pierwszy film krótkometrażowy po szkole filmowej.

Tego wieczoru zobaczymy następujące filmy:

„Kryminał” (reżyseria: Marcin Jażyński)
Film jest wariacją na temat czarnego kryminału. Jak przystało na tę konwencję pojawiają się cyniczni gangsterzy rabujący złoto i zmęczony bohater – twardy gliniarz. Mamy tu napad z bronią w ręku, pozorną przyjaźń i brutalną zdradę, pościg samochodowy zatłoczonymi ulicami wielkiego miasta oraz strzelaninę w finale bez happy endu. Całość sprawia wrażenie historii rodem z powieści Chandlera.

„Rytuał” (reżyseria: Zbigniew Czapla)
Sugestywny plastycznie zapis zmagań bohatera z codziennymi czynnościami. Cykl nakładających się na siebie ludzkich działań przybiera często groteskowe, komiczne formy nieznośnych natręctw. Ten krótki film stawia nieśmiałe pytanie o złożoność, a właściwie mankamenty ludzkiej natury. Zachowania, gesty i przyzwyczajenia zarówno pana, jak i jego psa ukazują daleko idące podobieństwo, a wzajemna relacja to niekończący się cykl codziennych rytuałów.

„Poza Starością” (reżyseria: Grzegorz Wacławek)
Opowieść o obecności starszego pokolenia w życiu dzieci i młodych ludzi. To także historia o tym, jak ważne są relacje międzypokoleniowe, które każdej ze stron dostarczają głębokich przeżyć emocjonalnych.

„Dwa kroki za..” (reżyseria: Paulina Majda)
Film opowiada historię losów wiejskiej rodziny, której głównym tematem są rozstania, powroty i pożegnania. Jest to muzyczna impresja animowana, która wyraźnie nawiązuje do zjawiska emigracji i jest próbą odpowiedzi na pytanie – dlaczego? Dlaczego postanowiłem opuścić swój dom, swoją ulicę, swoje miejsce, swój kraj?

„Dróżnik” (reżyseria: Piotr Szczepanowicz)
Kameralny film, skupiony na człowieku i jego niewielkim otaczającym go świecie. Bohaterem filmu jest samotny mężczyzna pracujący jako dróżnik w miejscu gdzie nikt praktycznie nie przechodzi, a żaden z pociągów nie zaznaje tam postoju. Jedyną jego rozrywką jest gra na trąbce. Jednak nastaje dzień, w którym Dróżnika spotyka szansa zmiany swojego dość monotonnego życia.

„Distance” (reżyseria: Marcin Wojciechowski)
Próba graficznej transpozycji stanów psychiki, zachowań i napięć towarzyszących codziennym próbom komunikacji werbalnej pomiędzy dwojgiem ludzi. Rodzaj rozmowy, w której słowa są zastępowane graficznymi ekwiwalentami artykułowanymi przez rozmówców, przyjmującymi postać typograficznych elementów unoszących się w przestrzeni pomiędzy postaciami bohaterów.

„Rondo” (reżyseria: Artur Kordas)
Krótka historia człowieka zmierzającego wydawałoby się w świadomie obranym kierunku i konkretnym celu. Budząc się o poranku na pustyni rozpoczyna swoją wędrówkę dobrze sobie znaną drogą. Kiedy słońce chowa się za horyzontem, ostatkiem sił trafia w końcu do miejsca, które wydaje się być jego domem…

Data: 13.03.2013 o godz. 20.00

Miejsce: Alkierz (Supraśl)

Wstęp: bezpłatny

Możesz również polubić…