Z okazji 70 rocznicy likwidacji getta białostockiego Muzeum Podlaskie w Białymstoku we współpracy z Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku i Operą i Filharmonią Podlaską w Białymstoku przygotowało specjalną wystawę.Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek, 26 lipca 2013 r. od godz. 17.00. To nietypowe wydarzenie bo wystawa wychodzi poza mury Muzeum. Opowieść umiejscowiono także w przestrzeni miasta. Widz prowadzony jest od Ratusza, przez Rynek Kościuszki, Suraską, Plac Uniwersytecki do Opery.
BYLIŚMY TU – tytuł wystawy jest zamierzonym zwróceniem się do współczesnych mieszkańców Białegostoku. Byliśmy tu, jednoznacznie oznacza, że białostoccy Żydzi nie byli przybyszami. Oni współtworzyli Białystok.
Pierwsza część wystawy, prezentowana w Ratuszu, to opowieść o dawnym, nieistniejącym już mieście. Jest podzielona na sekwencje – Dom, Ulica, Synagoga. W sposób symboliczny, umowny, wprowadza widza w realia miasta sprzed dziesiątków lat. Aranżacja wystawy pozwala uruchomić wyobraźnię. Stwarza wrażenie, że i my jesteśmy w tamtym świecie.
Druga część wystawy to świadectwo Zagłady. Plansze ustawione na Rynku Kościuszki, Suraskiej , Placu Uniwersyteckim i Kalinowskiego dokumentują dramat Białegostoku z lat 1941 – 1943. To kres polsko – żydowskiego miasta. Wzdłuż ulicy Kalinowskiego, przed wojną rozciągał się cmentarz żydowski zwany rabinackim. Dziś na jego zachodnim krańcu wznosi się gmach Opery. W nim pokazany jest Epilog. Niczym z zaginionej na skutek kataklizmu Atlantydy ocalały relikty, strzępy, fragmenty przedmiotów. To świadkowie białostockiej Zagłady. Nie jest to jednak koniec historii. Jest ten Epilog upominaniem się o pamięć i szacunek. Jest krzykiem – BYLIŚMY TU.
Data: od 26.07.2013 r.
Wernisaż: część I o godz. 17:00, w salach białostockiego Ratusza, Rynek Kościuszki 10
część II o godz. 19:00, w gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, ul. Odeska 1.
Wystawa czynna będzie do 31 października 2013 r.
Wstęp wolny