Aktualności Rozwój

25-26.11.2012r. Warsztaty tradycyjnych tańców polskich.

Centrum Kultury i Rekreacji w Supraślu oraz Gminne Pracownie Edukacji Kulturalnej w Henrykowie i Ciasnem zapraszają na WARSZTATY TRADYCYJNYCH TAŃCÓW POLSKICH z Kapelą Braci Dziobaków z Woli Destymflandzkiej.

Taniec jest jedną z najdoskonalszych form komunikacji międzypokoleniowej i międzyludzkiej. Będąc w tej postaci sztuką elitarną (wymaga bowiem pewnego zasobu umiejętności) jest równocześnie formą aktywności łatwą w przekazie i zachęcającą do wzięcia w niej czynnego udziału.

Podstawowych „narzędzi”, przydatnych w praktykowaniu tej pięknej sztuki można nauczyć się na naszych warsztatach. Praca poświęcona będzie nie tylko opanowaniu konkretnych kroków czy figur tanecznych. Główny akcent kładziemy przede wszystkim na taniec jako aktywną komunikację pomiędzy partnerami w parze tanecznej i w całej grupie, biorącej udział w zabawie.
Będzie można postawić pierwsze kroki w żmudnej, acz fascynującej przygodzie pt.: „Aby zostać mistrzem oberka – 7 kroków”, nauczyć się, jak prosto, ale z wdziękiem zatańczyć polkę i walczyka a także poznać tradycyjne taneczne zabawy towarzyskie i dziecięce z regionów: radomskiego, ordynackiego (Lubelszczyzna) i destymflandzkiego.
Warsztaty adresowane są do różnych grup wiekowych.Należy zabrać odpowiednie obuwie, najlepiej na twardej podeszwie i niewielkim obcasie (czyli nie sandały, klapki, trampki, wysokie szpiki itd.), luźny, ale nie sportowy strój oraz – w przypadku udziału w warsztatach dla grupy młodzieży lub dorosłych – partnera/partnerkę do tańców w parach. Ważne, by była to osoba, którą lubimy i nie czujemy się przy niej skrępowani.Uczyć i grać będą:

Kapela Braci Dziobaków z Woli Destymflandzkiej
Ewa Grochowska (skrzypce)
Krzysztof Butryn (baraban, bębenek obręczowy)
Edyta Piekarczyk (basy trzystrunowe)Główny obszar ich zainteresowań to opanowanie archaicznego stylu gry na instrumentach smyczkowych z regionów: radomskiego, lubelskiego i destymflandzkiego – stąd nazwa kapeli. Grają w stylu do dziś określanym na wsiach jako „starodawny” ale potrafią się także odnaleźć w różnych nowych stylach, zależnie od potrzeby i sytuacji.Tradycje muzyczne wsi Wola Destymflandzka sięgają XIX wieku i zapoczątkowane zostały przez trzech braci: Jana, Ignacego i Edwarda Dziobaków. Ich spadkobiercy muzyczni nawiązują w swoim repertuarze zarówno do tradycji rodzinnych, odziedziczonych po rodzinie Dziobaków, jak i do własnych doświadczeń gromadzonych podczas nauki u muzykantów starszego pokolenia, wybitnych skrzypków: Jana Gacy z Przystałowic Małych, Stanisława Głaza z Dzwoli i Bronisława Bidy z Gródek.

Ich grę charakteryzuje surowość formy i improwizacyjność. Grają głownie do tańca, wychodząc z założenia, że muzyka i taniec to najlepszy sposób dialogu międzyludzkiego i międzypokoleniowego. Często biorą udział w projektach muzycznych, łączących tradycje muzyczne wsi ze współczesną muzyką elektroniczną i awangardową, co w pewnym sensie jest efektem refleksji nad miejscem w kulturze i świecie nam współczesnym muzyki, którą praktykują.

Pytanie o walory duchowe i estetyczne muzyki tradycyjnej nie jest dla nich pytaniem „etnomuzykologicznym” czy w jakikolwiek inny sposób naukowym, ale potrzebą wyrażenia odczucia, że jest ona adekwatna do tego, kim i w jaki sposób czują się jako ludzie, poszukujący formy wypowiedzi artystycznej/muzycznej.

Bo muzyka – jak mawia Jan Gaca – jest nieskończona.

Są inicjatorami i pomysłodawcami wielu przedsięwzięć artystycznych i edukacyjnych, dedykowanych popularyzowaniu i nauce tradycyjnej muzyki instrumentalnej, m.in. projektu „Staromodni” (2011) i programu „Złoty Talar. Nieformalna edukacja muzyczna jako kapitał kulturowy” (2012).

Data i miejsce:

Henrykowo – 25.11.2012 (niedziela) godz. 15.00.

Supraśl – 25.11.2012 godz. 19.00 Dom Ludowy.

Ciasne – 26.11.2012 (poniedziałek) godz.16.00.

 

Więcej informacji:
www.staromodni.pl
www.myspace.com/kapelabracidziobakow
www.sukabilgorajska.pl
http://oberek.blox.pl/

Możesz również polubić…