Ciąża i poród to jedno z największych wyzwań, jakie stoją przed kobietą, naturalne jest więc, że może być przyczyną stresu i niepokoju. Jest to czas, w którym dobrze jest móc liczyć na życzliwość i wsparcie. Takie wsparcie zapewnia właśnie doula. Aby uprawiać ten zawód niezbędne jest fachowe przeszkolenie, którego kolejna edycja ruszy niebawem w Białymstoku.
Matczyne Zdrowie pod Opieką Położnej organizuje seminarium szkoleniowe, przygotowanie do profesjonalnego „doulowania”. Jak wspierać kobietę podczas ciąży, porodu i połogu.
O tym, kim jest i jak pracuje doula pisaliśmy już na łamach naszego serwisu. Dla przypomnienia doula – to osoba towarzysząca młodej matce podczas porodu oraz przez pierwsze tygodnie po narodzinach dziecka. Doula to nie położna – nie ma, a przynajmniej nie musi mieć wykształcenia medycznego. Musi natomiast znać fizjologię porodu i mieć doświadczenie – najlepiej żeby sama była matką. Rola douli polega na towarzyszeniu rodzącej, wspieraniu jej, pomocy w wyborze odpowiedniej pozycji i proponowaniu naturalnych metod łagodzenia bólu. Dzięki obecności douli rodząca powinna czuć się pewniej i bezpieczniej, a jej dobre samopoczucie przekłada się na lepszy i szybszy przebieg porodu.
Ten zawód może więc wybrać matka rodzącej, jej przyjaciółka, koleżanka, osoba z profesjonalnym przygotowaniem, umiejąca służyć właściwie ukierunkowaną pomocą.
Aby stać się profesjonalną doulą należy przejść szkolenie. Zakres tematyczny organizowanego w Białymstoku seminarium obejmuje:
- Predyspozycje osobowościowe douli – poznanie swego temperamentu, mocnych i słabych stron osobowości
- Uciążliwości ciąży, porodu i połogu – pomoc w adaptacji do macierzyństwa
- Konstruktywne wsparcie douli na poszczególnych etapach porodu i okresu poporodowego.
Kolejna edycja szkolenia rozpocznie się w czerwcu, obecnie trwają zapisy.
Miejsce: Siedziba firmy Matczyne Zdrowie pod Opieką Położnej, ul. Skłodowska 14 lok. 3, Białystok.
Data: seminarium trwa 8 godzin w terminach:
Grupa I: 14 czerwca 2013 r., godz. 9.00 – 17.00
Grupa II: 21 czerwca 2013 r., godz. 9.00 – 17.00.
Koszt: 300 zł (w tym: materiały szkoleniowe, zaświadczenie, przerwy kawowe).
Zapisy: mailowo na adres: matczynezdrowie@wp.pl , telefonicznie: 501 027 975, 507 074 514
Najpóźniej do dnia 3 czerwca 2013 roku (ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń).